*6-10 Mart 2019 tarihleri arasında ilkini gerçekleştirdiğimiz 1. İstanbul Kürt Film Festivali’nin yapılan değerlendirmeler ve öneriler neticesinde daha kapsayıcı bir konsepte ve daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşması adına, isim değişikliğine gidilerek Mezopotamya Film Festivali ismini almıştır.


1.Tarih


Mezopotamya Sinema Kolektifi ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği ortaklığıyla düzenlenen Mezopotamya Film Festivali’nin 2.si 1-5 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

2.Amaç


Mezopotamya Film Festivali’nin amacı Türkiye’de gösterim fırsatı tanınmayan filmlerin izleyici ile buluşmasını sağlamak, Kürt sinemasının gelişimine katkıda bulunmak, sinema sanatına teşvik etmek, kent ve sinema arasında paralellik kurarak farklı kültürel kimliklerin sinema alanında buluşmasına zemin hazırlamaktır.


3.Başvuru

İlk başvuru tarihi 5 Ocak 2020
Son başvuru tarihi 5 Şubat 2020 saat 17:00
Festivale uzun metraj, kısa metraj, animasyon ve belgesel kategorisindeki filmler başvuru yapabilir.
Başvuru sahiplerinin mezopotamyasinema@gmail.commezopotamyasinema@gmail.com adresine gerekli bilgilerini göndermeleri gerekmektedir.
Festivale katılabilmek için filmin yasal hak sahipleri olan yönetmeni ve yapımcısı başvuruda bulunabilir. Yasal hak sahipleri çok sayıda kişiden oluşuyorsa, bu kişilerin bilgileri yer almalıdır.

Başvuru sahipleri en fazla iki film ile festivale başvuruda bulunabilir.
Festivale başvuracak filmlerin yapımı 2018 yılı ve sonrası olmalıdır.


A) Filmin online ön gösterimi için (vimeo, Youtube vb.) şifreli link

B) Filmin künyesi, varsa daha önce katılmış olduğu festivaller ve aldığı ödüllere dair bilgiler


C) Filmin Kürtçe ve Türkçe sinopsisi
D) Filmin afişi

E) Yönetmenin fotoğrafı, Kürtçe ve Türkçe özgeçmişi


F) Filmden fotoğraflar
G) Filmler Türkçe veya Kürtçe altyazılı olarak gösterilir. Türkçe olan filmlerin Kürtçe, Kürtçe olan filmlerin Türkçe altyazılı olması gerekir.

Kürtçe veya Türkçe dilleri dışında çekilen filmlerin İngilizce altyazısı olmalıdır.


H) Quicktime, mp4 ya da mov formatında, 16:9 ve en az 1920x1080p altyazısız fragman ve festivalin internet sitesinde kullanılmak üzere online fragman linki.

4.Yetki


Festivale başvuran filmler değerlendirilerek, festival programına dahil edilip edilmemelerine karar verilecektir. Festivale başvuran filmlerden herhangi bir etnik, inançsal, cinsel, kültürel kimliği ötekileştirmeyen, evrensel değerlere aykırı yaklaşım içermeyen filmler festival programına dahil edileceklerdir. Planlanan festival programını aşacak şekilde başvuruların çok olması durumunda sinemasal, estetik kriterler ve festivalin gereksinimleri öncelenerek bir elemeye gidilecektir.
Festival Yönetimi, gösterim için gerekli ve yeterli teknik özelliklere sahip olmayan filmleri festival dışı bırakma hakkına sahiptir.
2. Mezopotamya Film Festivali programına katılan filmlerin sahipleri, yapımcıları ve yönetmenleri, bu yönetmeliğin kurallarını kabul etmiş sayılırlar. Başvuran, başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu teyit eder.
Yönetmelikte değişiklik hakkı festival yönetimine aittir.